החזר מס לשכירים

החזר מס לשכירים

החזר מס לשכירים – כך תאתרו את המסמכים הנדרשים

אפשרות החזר מס הכנסה פתוחה בפני כל עובד– שכיר או עצמאי. לנוחותה של רשות המסים, מרבית השכירים נמנעים מלממש את זכותם לבקשת החזר מס הכנסה ולקבל סכומים שנגבו מהם לפי מדרגות מס גבוהות ממדרגת המס האמיתית שלהם. חלקכם נרתעים מהתהליך והבירוקרטיה ואחרים מונעים מחשש (שאינו מוצדק) מעינה הפקוחה של רשות המסים, אבל כדאי לכם להתגבר על הרתיעה ולקבל החזר מס הכנסה מצטבר עד שש שנים אחורה.

אתם גרים בישראל?

אם אתם שכירים, קרוב לודאי שאתם משתייכים לצבא השכירים הדומם שמשלם מס הכנסה עודף. בשל שיטת חישוב המס בישראל, המכונה "ניכוי מס במקור", מדרגת המס (אחוז המס שנשלם מהמשכורת) שמשלמים נקבעת לפי ההכנסה השנתית, אך מס הכנסה עצמו נגבה מידי חודש ולא פעם בשנה. כאשר גובים מידי חודש, הבעיה היא שמס הכנסה אינו יכול לדעת באמצע השנה מה תהיה המשכורת השנתית הכוללת, ולכן הוא מחשב את מדרגת המס לכל חודש בפני עצמו. אם חודש אחד הרווחתם מעט – מדרגת המס וסכום המס הנגבה יהיו נמוכים. אם בחודש הבא הרווחתם יותר – מדרגת המס תקפוץ גם היא. אם חשבתם שבסופו של דבר החודשים בהם המשכורת הנמוכה מתקזזים עם חודשי המשכורת הגבוהה, ברוב המקרים זו טעות. שיטת המס בישראל נוטה לגביית יתר של מס הכנסה, ואם אינכם חייבים להגיש דוח שנתי למס הכנסה, בדומה לרוב השכירים, יש סיכוי גבוה שבסיכום השנתי הכולל מס הכנסה חייב לכם ולא אתם לו. בכל זאת, המטרה של מס הכנסה היא לקבל רק את המגיע לו ולא מעבר לכך, ולכן הדרך לאיזון גביית יתר היא האפשרות לבקש החזר מס.

איך תזהו אם מס הכנסה גבה מכם יותר מידי?
אם המשכורת שלכם בגובה משתנה בכל חודש, או אם במהלך השנים היו חודשים שבהם עבדתם פחות, או לא עבדתם כלל. אם היו בחייכם שינויים המזכים אתכם בהטבות מס, כמו הולדת ילדים, מעבר דירה לאיזור פיתוח, רכישת ביטוח חיים (כולל ביטוח משכנתא) ועוד מספר רב של אירועים שתוכלו לקרוא עליהם במאמר "שכירים, החזר המס שלכם ממתין לכם" – כדאי מאד לבדוק אם אתם זכאים להחזר מס. למעשה, עצם העובדה שאתם שכירים היא סיבה מספיק טובה לבדוק אם המשכורת שלכם ספגה גביית יתר.

בדיקת החזר מס אינה עולה כסף, אינה מחייבת אתכם בדבר ואינה מעבירה את פרטיכם לרשויות המס. לאחר הבדיקה תוכלו להחליט אם להגיש למס הכנסה בקשה להחזר מס לשכירים.

למה כדאי להשקיע את הזמן ולבדוק אם מגיע לכם החזר מס הכנסה?
רוב השכירים בישראל זכאים להחזר מס.
גובה הממוצע של החזר מס לשכירים עומד על אלפי שקלים לכל שנת מס, זאת, בדרך כלל היישר לחשבון הבנק ובתוך כשלושה חודשים (בממוצע). הסכומים משולמים בתוספת ריבית והצמדה עד ליום התשלום.
בקשת החזר מס הכנסה אפשרית עד תקופה של 6 שנים אחורה, והסכום, כאמור, נושא ריבית והצמדה.
אכן, הגשת בקשה מסודרת לקבלת החזר מס תצריך איסוף של מסמכים. תהליך האיסוף של כלל המידע אינו מורכב – וניתן להשלים אותו בתוך שעות ספורות. אם אתם מתקשים לנהל את בקשת החזר המס שלכם באופן עצמאי, תמצאו שפע של חברות מקצועיות המציעות שירות הגשת בקשה להחזרי מס עבורכם. בחישוב של זמן עבודה מול הסכום שתקבלו, זה יהיה הסכום הגבוה ביותר בממוצע לשעה, שאי פעם הרווחתם.
החזר מס לשכירים מאפשר לכם לקבל בחזרה את הכסף שהרווחתם בעבודה קשה. חבל שהוא לא יהיה אצלכם.
על מנת לנטרל את החשש מאיסוף המסמכים לבקשת החזר מס, הכנו עבורכם מדריך מפורט, כולל צילומי המסמכים והסברים בנוגע לאופן המילוי שלהם. עכשיו – זה אפילו פשוט יותר לתבוע בחזרה את הכספים שמגיעים לכם. המדריך מתייחס להחזר מס לשכירים בלבד ולא לכל מי שחייב בהגשת דוח שנתי. מגישי דוח שנתי יקבלו החזר מס כאשר מס הכנסה בוחן את הדוח השנתי ומגלה שהיתה גביית יתר אצל מגיש הדוח.

בדיקת החזר מס – שלב הכרחי בטרם תגישו בקשה להחזר מס לשכירים
אם תגישו בקשה להחזר מס כאשר יש לכם חוב למס הכנסה, תידרשו לשלם את החוב. אם הגשתם בקשה להחזר מס רק על חלק מהשנים עליהן ניתן לבקש החזר, רשויות המס עשויות לבדוק בעצמן את הנתונים שלכם על כל תקופת ההחזר ולא רק על התקופה שביקשתם. אם יתברר שבתקופה הכוללת חוב המס עולה על ההחזרים, תדרשו לשלם את החוב.

לכן חשוב מאוד לבצע בדיקה מקיפה של גובה החזרי המס המגיעים לכם על כל תקופת הזכאות (שהיא 6 שנים אחורה או מאז הגשת הבקשה להחזר מס האחרונה שלכם – המאוחר מביניהם), כולל איסוף הטפסים והמסמכים הנדרשים, לפני שאתם מגישים את הבקשה להחזר מס. רק לאחר שתוודאו כי אכן מגיעים לכם כספים על תשלום מס הכנסה ביתר – נייעץ לכם להגיש את הבקשה. אם יש לכם חוב מס, נצלו את זכותכם לא להגיש דוח שנתי ואל תפנו לרשויות המס.

בדיקה מקיפה בנוגע לגובה החזר המס המגיעים לכם תוכלו לבצע ללא תשלום באינטרנט, נציגים יסייעו לכם בהסברים לגבי בדיקת החזר מס הכנסה, לאיזה הטבות מס אתם זכאים לפי מצבכם בחיים וההשקעות שעשיתם, איזה מסמכים נדרשים להוכחת כל זכאות ומה הדרך היעילה להשיג אותם.

בקשה להחזר מס לשכירים, ניתן להגיש במשרדי פקיד השומה בלבד ולא דרך האינטרנט, אך תוכלו להשלים את כל התהליך דרך האינטרנט והם יטפלו בהגשת הבקשה למס הכנסה ובמעקב אחרי הטיפול בה.

אם אתם מתקשים באיסוף הנתונים והגשת דו"ח מסודר – חשוב לקחת בחשבון, שסיוע מקצועי בהגשת הבקשה יאפשר לכם לתבוע את הכספים המגיעים לכם, תוך תשלום עבור השירות שהוא בדרך כלל קטן ביחס לכספים שתקבלו.


בדקו החזר מס לשכירים

החזר מס

טופס בקשה להחזר מס

בקשה להחזר מס לשכיר​